
Євстахієва труба (ЕТ) – це невелика трубка, що з’єднує носоглотку з середнім вухом ЕТ зазвичай закрита, але відкривається кожні 1-2 хвилини при ковтанні, позіхання або інших рухах У дорослих вона становить близько 25 мм. хорошого здоров’я середнього вуха. Коли в середньому вусі є навколишній тиск середнього вуха, передача звуку у внутрішнє вухо стає ефективною.
Тестування ЕТ дає об’єктивну оцінку її функції і часто використовується перед відновленням перфорації барабанної перетинки, хірургічним видаленням тимпаностомічних трубок або коли пацієнти повідомляють про труднощі з вирівнюванням тиску або симптоми, що вказують на зяючу ЕТ Функцію ЕТ можна оцінити за допомогою звичайної тиску, наприклад у середньому. >-200 даПа, що вказує на те, що функція ЕТ в даний час ненормальна, але це не обов’язково є хронічною дисфункцією. І навпаки, нормальна тимпанограма не обов’язково відповідає нормальній функції ЕТ.
Якщо тимпанограма нормальна, а барабанна перетинка не пошкоджена, можна виконати два поширені клінічні тести. Це проби Тойнбі і Вальсальви. неперфоровану барабанну перетинку, перфоровану барабанну перетинку або зяючу Євст.
Для неперфорованої барабанної перетинки вам буде надано вказівки щодо проведення тестування, як показано на рисунках 1–3. Спочатку виконайте тимпанограму (рисунок 1).
Рисунок 1. Першим кроком у послідовності перевірки функції Євстахієвої труби є виконання тимпанограми.
Далі ви побачите інструкції по виконанню маневру Тойнбі.
Рисунок 2. Другим кроком у послідовності перевірки функції євстахієвої труби є виконання тимпанограми, доки пацієнт виконує маневр Тойнбі.
Після завершення маневру Тойнбі ви побачите інструкції з виконання маневру Вальсальви.
Рисунок 3. Третій етап у послідовності перевірки функції євстахієвої труби – виконання тимпанограми, доки пацієнт виконує пробу Вальсальви.
Якщо ЕТ функціонує правильно, ви побачите зсуви піків тимпанограми.
Рисунок 4. Результати тесту на неперфоровану барабанну перетинку у вусі з нормальною функцією Євстахієвої труби.
Якщо в барабанній перетинці є отвір із-за перфорації або відкритої тимпаностомічної трубки, виберіть варіант тесту для перфорованої барабанної перетинки. Для цього тесту подайте позитивний (або негативний) тиск приблизно (наприклад, 225 даПа). Пацієнтам слід надати вказівку проковтнути кілька разів під час тесту. Якщо ЕТ відкритий, тиск впаде, і ви побачите ступінчасту лінію, як показано на малюнку 5. Слід подбати про те, щоб зонд був герметично закріплений під час тесту, щоб переконатися, що падіння тиску викликане функцією ЕТ, а не витіканням із зонда в ущільнення вушного каналу.
Рисунок 5. Результати тесту на перфорацію барабанної перетинки у вусі з нормальною функцією ЕТ.
ЄТ, швидше за все, працює правильно, якщо тиск повертається до 0 даПа після нагнітання тиску. Якщо тиск не вирівнюється, попросіть пацієнта проковтнути кілька разів протягом 20 секунд. Якщо тиск все ще не вирівнюється, можливо, має місце дисфункція ЕТ.
Тест на блискучу ЕТ. Використовується для пацієнтів, щоб оцінити, чи Євстахієва труба залишається постійно або періодично відкритою. Цей тест часто проводиться, коли пацієнти повідомляють про аутофонію (чують своє дихання, чують свій голос голосно або луною у вухах), оскільки у них може бути зяюча ЕТ.
Рисунок 6. Результати тесту на блискучу ЕТ, що показують ритм серцевих скорочень пацієнта.
Тест проводиться шляхом оцінки зміни провідності, записаної протягом 20 секунд. Пацієнта можна попросити дихати тихо через рот, примусово дихати через ніс або тримати ніздрю закритою зонду контралатерально і примусово дихати. Зяюча ЕТ буде викликати зміни провідності, що збігаються з вдихами та видихами. Крім того, пацієнта можна попросити жувати чи ковтати під час тесту. Коли ЕТ постійно відкрита, очікується вища флуктуація провідності проти нормальним станом середнього вуха. Зазвичай у цих випадках на кривій провідності можна визначити ритми серцебиття (див. рис. 6) або дихання.